OBSAZENOST

REZERVACE UBYTOVÁNÍ


TIPY NA VÝLET

Národní park Podyjí – Nationalpark Thayatal

Národní park Podyjí

Národní park Podyjí je ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině. Na rakouské straně na něj navazuje Nationalpark Thayatal, se kterým vytváří přeshraniční bilaterální chráněné území. NP Podyjí se vyznačuje mimořádnými scenériemi, tvořenými pestrou mozaikou skalních amfiteátrů a srázných stěn, meandry, rozsáhlými suťovými poli a těžko prostupnými stržemi, ale i nivními loukami podél Dyje a prosluněnými lesostepmi s pestrými koberci teplomilných rostlin.

www.nppodyji.cz/

Znojmo – 9 km

Znojmo - radniční věž

Za návštěvu stojí především historické centrum města s křivolakými uličkami, romantickými vyhlídkami a stylovými zákoutími. Najdete v něm také mnoho památek, z nichž nejvýznamnější jsou Radniční věž , 30 km dlouhé Znojemské podzemí nebo Znojemský hrad, který byl v 18. století přestavěn na zámek a dnes slouží jako muzeum. Dále za zmínku stojí Rotunda sv. Kateřiny, která se nachází v areálu hradu a je zařazena mezi národní kulturní památky nebo Loucký klášter. Současné dění v Louckém klášteře je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo. Čeká tu na vás návštěvnické centrum, obrazová galerie, bednářské a vinařské muzeum, prodejna vín a řada dalších zajímavostí. K prohlídce města a historických památek můžete v sezóně využít turistický vláček.

www.znojmocity.cz

Městská plovárna Louka – 6 km

Plovárna Louka

Městskou plovárnu Louka najdete v atraktivním prostředí v blízkosti Louckého kláštera v jižní části Znojma. K dispozici je zde rekreační bazén 50x25m, ostrov s proudovým kanálem, tobogán, skluzavky, 3 skokanské můstky 1-3 m, kondiční bazén 25x21m, bazén pro neplavce a dětské brouzdaliště. Dále zde najdete hřiště pro plážový volejbal, víceúčelové hřiště pro míčové hry, hřiště pro streetball, stoly pro stolní tenis, dětské hřiště s prolézačkami a pískovištěm, odpočinkové plochy, půjčovnu sportovního vybavení, občerstvení a parkoviště. Plovárna nabízí i noční koupání!

www.plovarnalouka-znojmo.cz/wp/

Hrad Bítov – 42 km

Hrad Bítov

Státní hrad Bítov patří mezi nejstarší české hrady a je výjimečný svojí polohou – stojí na ostrohu, který ze tří stran obtéká řeka Želetavka. Bítov je proslulý největší sbírkou vycpaných psů v Evropě. Na malé i velké návštěvníky na Bítově čeká kromě prohlídky hradu také ZOO barona Haase. Zde se také natáčely pohádky Tajemství staré bambitky a Sen o krásné panně.

www.hradbitov.cz

Zámek Vranov nad Dyjí – 29 km

Zámek Vranov nad Dyjí

Poloha na vysoké skále nad řekou Dyjí a stejnojmenným městečkem pasuje Vranov nad Dyjí na jeden z nejhezčích zámků České republiky. Mimo nejimpozantnějšího objektu vranovského zámku, barokního oválného Sálu předků v nejvyšším bodě skály, zaujmou staré gotické věže, které jako by k zámku ani nepatřily. Jsou jediným pozůstatkem nedobytného středověkého hradu Vranova, který zámku vývojově předcházel. I zde se natáčelo několik filmů, např. pohádky Nesmrtelná teta, Císařovy nové šaty, nechvalně proslulý český film Andělská tvář, či americký akční film xXx. Návštěvu zámku Vranov nad Dyjí je možno vřele doporučit.

www.zamek-vranov.cz

Vranovská přehrada – 30 km

Vranovská přehrada

Největší vodní nádrž na Dyji. Přehradní zeď o délce 292 m a šířce 60 m byla postavena podle švýcarského projektu ve třicátých letech minulého století. Pod přehradní zdí je dosud v provozu elektrárna se třemi turbínami. Dnes tvoří Vranovské přehrada především vyhlášenou rekreační oblast a patří mezi nejteplejší přehrady v republice. Mimo tradiční koupání, rybaření a vodní sporty, nabízí například vyhlídkové plavby lodí nebo adrenalinový zážitek v korunách stromů v lanovém parku.

www.vranovskaprehrada.info

Freeport Hatě - Outletové obchodní centrum – 11 km

Freeport Hatě

Obchodní centrum Freeport, který je prvním outletovým centrem v ČR, se nachází na hraničním přechodu Hatě u Znojma. Návštěvníci Freeportu mají na výběr z více než 200 světových značek v 75 obchodech. Otevřeno je od 10:00 do 21:00 hodin, 7 dní v týdnu, po celý rok.

www.freeport.cz

Laa an der Thaya - aquapark a termální lázně – 36 km

Laa an der Thaya - aquapark

Moderních termální lázně a oblíbený aquapark se nachází v městečku LAA an der THAYA nedaleko česko rakouských hranic. Aquapark má venkovní i vnitřní část, hlavní termální hala má teplotu vody 34°C. Venkovní bazén je ještě o dva stupínky teplejší. Pro děti je zde oddělená část - dětský koutek a oblíbený 90 m dlouhý tobogán se světelnou animací. V bazénech najdete chrliče vody, whirlpooly, vodopád, divokou řeku a další atrakce. Bazény jsou vybaveny podvodní reprodukovanou hudbou, která nám zpříjemní chvíle strávené v těchto lázních. Ze široké nabídky lázní je možno využít saunový svět, masáže, zábaly, koupele, fitness-program. Pro plavání a osvěžení je určen další z venkovních bazénů s podstatně chladnější vodou.

www.therme-laa.at

CYKLOTURISTICKÉ CÍLE

Vinice Šobes

Vinice Šobes

Vinice Šobes je jedna z nejstarších viničních tratí v České republice a je řazena mezi deset nejlepších vinařských poloh v Evropě. Nachází se v samém srdci národního parku Podyjí na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje. V letních měsících je přímo uprostřed vinice otevřen vinný stánek vinařství Znovín s možností ochutnávek a zakoupení kvalitních šobeských vín. Vinicí Šobes prochází dálková cyklotrasa Greenways Praha-Vídeň.

Vyhlídka Devět mlýnů

Hardeggská vyhlídka

Nově upravená vyhlídka na světoznámou vinici Šobes a meandr řeky Dyje. Vyhlídku najdete v první zóně Národního parku Podyjí, poblíž sousední obce Hnanice. Z našeho penzionu se k vyhlídce dostanete po červené a následně zelené turistické značce, vzdálená je asi 2,5 km.

Hardeggská vyhlídka a hrad Hardegg

Hardeggská vyhlídka

Vyhlídka se nachází na česko-rakouských hranicích a skýtá nádherný výhled na nejmenší rakouské město a hrad Hardegg. Na tuto vyhlídku se dá dostat pouze pěšky nebo na kole – jakákoliv motorová vozidla jsou zakázaná! Středověký hrad Hardegg stojí asi 500m za hraniční lávkou přes řeku Dyji na rakouské straně hranice. Když budete mít štěstí, prodá vám lístky v pokladně i sama majitelka hradu, která mluví částečně česky. Samotná prohlídka hradu není ničím a nikým rušena, protože do hradu vstupujete bez průvodce pouze s informacemi na přiloženém letáku. Možnost doprovodu průvodce je však v nabídce této historické památky také.

Nový Hrádek

Nový Hrádek

Zřícenina původního loveckého hradu založeného v r. 1358. Areál zříceniny je tvořen dvěma hrady: starší stavbou s dvojitým oválným prstencem hradebních zdí, a tzv. předním hradem. Dnes patří zříceniny do správy Národního památkového ústavu v Brně, který zde zajišťuje průvodcovskou službu. Na nádvoří roste mnoho exemplářů silně ohrožené divizny nádherné, sklepy slouží jako úkryt netopýrů. Na plošině zříceniny se návštěvníkům naskýtá jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Dyji, mohutně meandrující kolem Ostrohu a rakouského Umlaufbergu. Reliéf krajiny vytváří dojem tří řek tekoucích okolo hradu.

Zřícenina Cornštejn

Zřícenina Cornštejn

Zafixovaná obrovská zřícenina hradu Cornštejn jistě stojí za návštěvu. Její rozloha je opravdu neskutečná. Na hradě se dá hrát na schovku, neboť koutů a zákoutí je tam opravdu bezpočet. Zřícenina se nalézá nad Vranovskou přehradou nedaleko hradu Bítov. Cornštejn kdysi sloužil jako pevnost, dnes si návštěvníci mohou prohlédnout zbytky zdí, hradní sklepení a vychutnat si nádherný výhled na okolí. Na této zřícenině se natáčely pohádky Nebojsa a Císař a tambor.

Králův stolec

Králův stolec

Vyhlídka na okraji národního parku Podyjí je místem hojně navštěvovaným. Ti, kteří se na Králův stolec vydají, nebudou litovat. Na vyhlídku vede dlouhá lesní cesta, na jejímž konci se rozprostírá malebný obrázek meandrujícího koryta řeky Dyje. Na vrcholku skály stojí dřevěný altánek.

Kraví hora

Kraví hora

Pahorek nad Znojmem se vzácnou vřesovištní flórou a faunou. Území je součástí širokého pruhu vřesovišť mezi Znojmem a Retzem v Rakousku. Vzniklo ve středověku vykácením původních doubrav a následnou extenzivní pastvou. Výskyt teplomilných a suchomilných rostlin, jako je kručinka chlupatá, koniklec velkokvětý, růže bedrníkolistá a kavyl Ivanův. Je možno se zde setkat s chráněnými druhy živočichů, jako je kudlanka nábožná, ploskoroh pestrý, otakárek fenyklový a ovocný, ještěrka zelená, užovka hladká.

Sealsfieldův kámen

Sealsfieldův kámen

Vyhlídka do hlubokého kaňonu Dyje na Popickém okruhu. Oblíbené místo spisovatele Karla Antona Postla (později používal angl. pseudonym Charles Sealsfield), nar. 1793 v blízkých Popicích. Na skalní ostrožně pod vylídkou je porost teplomilné doubravy s výskytem modřence chocholatého, třemdavy bílé, roháče obecného, dudka chocholatého a dalších vzácných druhů.

Mnoho dalších zajímavých míst naleznete zde: www.nppodyji.cz/vlastivedne-zajimavosti